VYRŲ NEVAISINGUMAS

UROLOGAS KAUNE - RAMŪNAS KERPAUSKAS

Vyrų nevaisingumas

Spermatozoidų skaičius spermoje mažėja visame pasaulyje dėl nežinomų priežasčių. Nevaisingumas– tai negalėjimas sulaukti nėštumo, nepaisant 1 metų trukmės nesaugių lytinių santykių. Šį sutrikimą patiria 15 proc. porų, o iki 50 proc. šių atvejų susiję su vyrų patologija (vyrų nevaisingumas).

PRIEŽASTYS

KLINIKINĖ ANAMNEZĖ | Vyrų nevaisingumas

Klinikinė anamnezė apima lytinių santykių įvertinimą, ypatingą dėmesį atkreipiant į erekcijas, ejakuliaciją ir lytinių santykių laiką.

  • Vaikystės ligos (pvz., kiaulytė, nenusileidusios sėklidės, sėklidės prielipo uždegimas),
  • ankstesnės sėklidžių traumos ar operacijos,
  • lėtinės ligos (pvz., cukrinis diabetas, lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas),
  • receptinių vaistų vartojimas,
  • narkotikai (pvz., marihuana),
  • alkoholio vartojimas,
  • cigarečių rūkymas
  • ankstesnis jonizuojančios radiacijos poveikis ar chemoterapija.

Ūmiomis ligomis sergančių vyrų vaisingumas gali taip pat sutrikti. Aiškiausia priežastis, dėl kurios vyrai gali kreiptis, norėdami atkurti vaisingumą, yra buvusi vazektomija (sėklinių latakėlių perrišimas). 2-5 proc. vyrų, kuriems atliekama vazektomija, vėliau prašo atkurti vaisingumą.

KLINIKINIS IŠTYRIMAS – VYRŲ NEVAISINGUMAS

Klinikiniai tyrimai – antrinių lytinių požymių įvertinimas, išorinių lytinių organų klinikinis ištyrimas ir tiesiosios žarnos tyrimas pirštu, apčiuopiant priešinę liauką ir sėklines pūsleles. Reikėtų čiuopti ir kapšelio turinį. Varikocelei (sėklidės venų išsiplėtimas) aptikti, kapšelis visuomet turi būti ištiriamas, pacientui stovint.

Varikocelės yra kairėje 98 proc. sergančiųjų. Jos dažniausiai yra matomos ir dažnai susijusios su mažomis sėklidėmis, o čiuopiant jaučiamos kaip „kirminų maišas“ virš sėklidės, į kurį persiduoda trinktelėjimas, pacientui kosint. Jos randamos 10-15 proc. normalių vyrų, tačiau randamos iki 40 proc. nevaisingų vyrų.

TYRIMAI

Būtinieji tyrimai

Pagrindinis tyrimas yra bent dviejų spermos pavyzdžių, gautų masturbacijos būdu ir vertinamų per 4 valandas po išskyrimo, ištyrimas:

Normalios spermos požymiai
ParametrasNormalios vertės
Tūris>2 ml
SpalvaPilkai geltona
Spermos tankis>20 milijonų ml
Judrumas>50 proc. po 4 valandų
Nenormalios formos<40 proc.
Normalių, judrių spermatozoidų tankis>2 milijonai ml

Normalių, judrių spermatozoidų kiekis daugiau nei 2 milijonai ml rodo normalų vaisingumą. Pasmegeninės liaukos hormoninei ašiai įvertinti funkciniu aspektu ir endokrininėms ligoms paneigti reikia nustatyti folikulus stimuliuojančio hormono, liuteinizuojančio hormono, testosterono ir prolaktino koncentracijas.

Pageidaujami tyrimai

Jei pagal kliniką įtariama varikocelė (sėklinio virželio venų išsiplėtimas), diagnozė gali būti patvirtinta, atlikus doplerinio ultragarso ar skaitmeninės angiografijos tyrimus. Įtarus ejakuliacinio latako obstrukciją, naudinga pamatuoti fruktozės koncentraciją spermoje. Fruktozė gaminama tik sėklinėse pūslelėse.

Pasirenkamieji tyrimai

Jei čiuopiamos pakitusios sėklinės pūslelės ir įtariama ejakuliacinio latako obstrukcija, galima atlikti priešinės liaukos ultragarso tyrimą per tiesiąją žarną. Atvira sėklidės biopsija indikuotina retai, nes ji gali sukelti antisperminių antikūnų susidarymą ar pažeisti sėklides ir atitolinti paėmimą ar neleisti paimti spermos dirbtiniam apvaisinimui. Vazografija obstrukcijos vietai nustatyti susijusi su sėklinių latakų pažeidimo pavojumi.

vyrų nevaisingumas

VYRŲ NEVAISINGYMO GYDYMAS

Visais atvejais gydoma pora, o ne tik vyriškosios lyties partneris. Jei dėl vyro nevaisingumo atliekamas dirbtinis apvaisinimas, moteris taip pat turi būti ištiriama ir atliekamos tam tikros procedūros.

Konservatyvus oligospermijos gydymas
Vengti nuovargio ir su darbu susijusių stresų
Mesti rūkyti ir vartoti alkoholį
Gydyti visas galimas medicinines priežastis
Nutraukti receptinių vaistų ir narkotikų vartojimą
Dėvėti neaptemptus apatinius (pvz., boksininkų trumpikes)
Šalti kapšelio dušai du kartus per dieną

IDIOPATINIS VYRŲ NEVAISINGUMAS

Šiuo metu naudojamas dirbtinis apvaisinimas gimdos inseminacijos būdu, taikant apvaisinimą mėgintuvėlyje ar intracitoplazminę spermatocito injekciją. Tokie metodai paprastai naudojami reprodukcinės medicinos specialistų, o ne urologų. Intracitoplazminės spermatocito injekcijos būdu gydytoms poroms sėkmės dažnis gali būti 20-50 proc.

SUMAŽĖJĘS SPERMOS TANKIS, KOKYBĖ

Jei aptinkama varikocelė, po chirurginio perrišimo, veninės embolizacijos ar periodinės skleroterapijos gali pagerėti 60 proc. vyrų spermos kokybė. Geriausi rezultatai gaunami po mikrochirurginės varikocelektomijos (40-70 proc. nėštumų dažnis). Jei tokiu būdu vaisingumas neatstatomas, pirmiausia pasirenkamas gydymas yra intracitoplazminė spermatocito injekcija. Jei varikocelės nėra, iš pradžių turi būti skiriamos paprastos konservatyvios priemonės, o dirbtinis apvaisinimas taikomas tik tuomet, kai jos neefektyvios. Hormoninio gydymo nauda vyrams, kuriems yra oligopsermija (sumažėjęs spermatozoidų kiekis), neįrodyta.

AZOOSPERMIJA, ESANT NORMALIAI FOLIKULUS STIMULIUOJANČIO HORMONO (FSH) KONCENTRACIJAI

Jei FSH koncentracija yra normali, tikėtina, kad yra sėklinių takų obstrukcija. Tokiu atveju pirmiausia pasirenkamas gydymas yra spermos aspiracija, atliekama per odą ar atviros revizijos metu. Sperma gali būti aspiruota iš sėklidės ar sėklidės prielipo. Jei yra ejakuliacinių latakų obstrukcija, ją galima gydyti endoskopine latakų rezekcija ir chirurginiu obstrukcijos pašalinimu. Tai atstato vaisingumą 50-75 proc.

AZOOSPERMIJA, ESANT LABAI PADIDĖJUSIAI FSH KONCENTRACIJAI

Ši būklė paprastai susijusi su mažomis sėklidėmis ir yra pirminio sėklidžių nepakankamumo diagnostinis požymis. Nėra jokio įmanomo gydymo ir poroms turi būti pasiūloma apsvarstyti arba įvaikinimą, arba dirbtinį apvaisinimą donoro sperma.

RETROGRADINĖ EJAKULIACIJA

Retrogradinę ejakuliaciją sukelia neurologinės ligos arba ankstesnė šlapimo pūslės kaklelio operacija. Spermą galima aspiruoti iš sėklidžių ar išskirti tiesiogiai iš poejakuliacinio šlapimo ir panaudoti dirbtiniam apvaisinimui.

KITOS PRIEŽASTYS

Kai randama antisperminių antikūnų, vyrus galima gydyti 6 savaičių trukmės geriamųjų steroidų kursu ar spermos išplovimu in vitro (mėgintuvėlyje) ir panaudojimu intracitoplazminei spermatocito injekcijai ar apvaisinimui mėgintuvėlyje. Hormonų sutrikimus reikia atitinkamai gydyti, o bet kokio sutrikimą sukėlusio vaisto nebevartoti.

VAZEKTOMIJOS PASEKMIŲ PANAIKINIMAS

Po mikrochirurginio vazektomijos pasekmių panaikinimo, kai perpjauti sėkliniai latakai siusiuvami galas su galu, sėkmės tikimybė didžiausia. Operacijos sėkmė didžiausia, jei ji atliekama per 7 metus po buvusios vazektomijos, o bendras nėštumų dažnis yra 50-55 proc.

SVARBIAUSI FAKTAI

  • Vien tik vyro patologija atsako už 33 proc. poros nevaisingumo atvejų, todėl porą ištirti rekomenduojama visais atvejais
  • Jei spermoje yra daugiau nei 2 milijonai ml normalių, judrių spermatozoidų, vaisingumas gali būti normalus
  • Oligospermiją geriausia gydyti paprastomis konservatyviomis priemonėmis, bet jei nėštumo sulaukti nepavyksta, reikėtų apsvarstyti dirbtinį apvaisinimą
  • Jei vyrui yra oligospermija, aptikta varikocelė yra chirurginio perrišimo ar radiologinės embolizacijos indikacija
  • Azoospermijos dėl sėklidžių nepakankamumo atveju galimas tik įvaikinimas ar dirbtinis apvaisinimas donoro sperma
  • Jei azoospermiją sukėlė obstrukcija, geriausias gydymas yra spermos aspiracija ir dirbtinis apvaisinimas, o kai pacientui anksčiau buvo atlikta vazektomija ar jam yra ejakuliacinių latakų obstrukcija, geriausius rezultatus duoda chirurginis obstrukcijos panaikinimas

Jeigu kilo daugiau klausimų arba turite vaisingumo problemų – nedelsdami registruokitės konsultacijai pas urologą Kaune – Ramūną Kerpauską.

Urologas Kaune, Ramūnas Kerpauskas, konsultuoja bei gydo pacientus Andromeda klinikoje.

Urologas Kaune R. Kerpauskas

Konfidencialios, profesionalios konsultacijos Kaune bei naujausi gydymo metodai.

© 2024 Created by Betop.lt