Tai labai populiarus siužetas filmuose ir televizijoje: vienas iš veikėjų yra paliktas savo partnerio ir nusprendžia susidoroti su širdgėla pasimylėdamas su kuo nors kitu. Šiose istorijose, seksas dažnai vaizduojamas kaip savigarbos atstatymo būdas, kuris galiausiai padeda paliktam asmeniui toliau tęsti savo gyvenimą bei pamiršti savo “ex”. Tačiau kartais seksas yra naudojamas ir kaip ginklas po išsiskyrimo – kaip būdas “sugrįžti” pas buvusįjį (t.y. kaip keršto planas).
Bet kaip dažnai žmonės iš tikrųjų daro šiuos dalykus realiame gyvenime? Neseniai paskelbtas tyrimas mums sako, kad tokie paliktų ir įskaudintų žmonių poelgiai nėra neįprasti.
Šio tyrimo metu mokslininkai ištyrė 170 heteroseksualių studentų seksualinį gyvenimą. Kad dalyvautų tyrime, visi dalyviai turėjo būti seksualiai aktyvūs ir šiuo metu būti vieniši, tačiau per pastaruosius metus, tam tikru momentu jie turėjo patirti išsiskyrimą. Tyrimo dalyvius daugiausia sudarė baltosios moterys, kurios buvo pirmakursės.
Visi dalyviai tris mėnesius pildė savaitinį dienoraštį, kuriame nuolat buvo klausiama, kaip jie jaučiasi po savo paskutinio išsiskyrimo, taip pat, ar jie turi lytinių santykių su kuo nors ir ar jų priežastis yra jų „ex“. Dalyviai dar turėjo pranešti apie lytinių santykių priežastis, tokias kaip „mylėjimasis su kitais, kuris jų manymu padėtų užmiršti savo buvusį partnerį“ ir „mylėjimasis iš keršto, jog grįžtų pas buvusį partnerį“.
Dauguma dalyvių (66,5%) pranešė bent kartą turėję lytinių santykių tyrimo metu. Iš tų seksualinių susitikimų 20% užsiėmė seksu su savo „ex“, 54% – su buvusiu partneriu (kuris nebuvo pats naujausias buvęs), o 26%- su nauju partneriu ar nepažįstamuoju.
Kalbant apie priežastis, dėl kurių žmonės pranešė turėję šiuos lytinius santykius, maždaug ketvirtadalis dalyvių teigė, kad taip elgėsi iš keršto, o apie trečdalis – dėl to, jog užsimirštų apie savo buvusį partnerį. Tie, kurie buvo palikti kito partnerio dažniausiai užsiminė apie anksčiau paminėtus sekso motyvus, o tie, kurie patys iniciavo išsiskyrimą, dėl šių priežasčių nebuvo linkę mylėtis. Seksas iš keršto ar užsimiršimo laikui bėgant sumažėjo, o tai sutapo su sumažėjusiu nerimo dėl išsiskyrimo jausmu. Tai parodo, kad šios sekso priežastys paprastai yra gana trumpalaikis dalykas.
Taigi, seksas iš keršto arba dėl užsimiršimo, atrodo, yra gana dažnas dalykas, bent jau tarp studentų. Bet ar tai yra geras ar blogas būdas išgyventi išsiskyrimą?
Kai kuriems žmonėms toks seksas gali būti tik gudrybė, didinanti savivertę ir padedanti pamiršti buvusįjį. Tačiau šio tyrimo metu dalyviams, kurie tokį seksą praktikavo, buvo sunkiau pereiti prie naujų įsipareigojimų, stabilių santykių ir atsiverti naujiems sekso partneriams psichologiškai. Žinoma, tai, kad šie dalyviai rečiau užmezgė naujus santykius, nėra savaiminis ženklas, kad jie buvo sunerimę ar savyje pasimetę – galbūt jie tiesiog norėjo skirti šiek tiek dėmesio sau ir pailsėti nuo skyrybų. Tačiau tais atvejais, kai mylimasi tik iš keršto arba iš noro pamiršti kitą asmenį ir tai trukdo paleisti praeitį, reikėtų sunerimti ir ieškoti pagalbos pas psichologus.