Šlapimo pūslės uždegimas – cistitas.
Dažniausiai skirstomas į ūmią ir lėtinę infekciją. Ūmus cistitas bei lėtinis cistitas.

Cistitas bei jo priežastys
Šlapimo takų infekcija paprastai būna šlapimo takais kylančios -ascendentinės – kilmės. Dažniausiai dėl anatominių priežasčių serga moterys. Dėl trumpos šlaplės patogeninės bakterijos lengviau pakyla iš tarpvietės ir kolonizuoja šlapimo pūslės gleivinę. Šlapimo pūslės ląstelių paviršiuje esantys receptoriai- adhezinai palengvina mikroorganizmų prisitvirtinimą prie urotelio. Po bakterijų prisitvirtinimo seka jų dauginimasis, invazija ir uždegiminio atsako pradžia. Pro pažeistą urotelio apsauginį sluoksnį bakterijos patenka į gilesnius šlapimo pūslės audinius.
- Lėtinių cistitų gydymas instiliacijomis į šlapimo pūslę - VESSILEN instiliacijos
Sveikos šlapimo pūslės vidinės sienelės dangalas nepraleidžia į gilesnius sluoksnius šlapimo. Šią svarbią barjerinę funkciją užtikrina tam tikra tvarka išsidėsčiusių ląstelių sluoksniai, jas jungiantys baltymų tilteliai ir paviršinis gleivinės dangalas sudarytas iš proteoglikanų. Kita, ne mažiau svarbi, šlapimo pūslės gleivinės funkcija – jutiminė, perduoti signalus į gilesnius sluoksnius, pūslę sutraukiantiems raumenims.
Dažnai kartojantis šlapimo pūslės uždegimams, o ypač sergant lėtiniais cistitais, tokiais kaip intersticinis cistitas arba skausminga šlapimo pūslė, spindulinio gydymo ar chemoterapijos sukeltas cistitas, šlapimo pūslės disfunkcija dėl nugaros smegenų pažeidimų ir kitais, pažeidžiama šlapimo pūslės dangalo barjerinė funkcija. Atsiradus gleivinės pažeidimams šlapimas ir jame esančios medžiagos skverbiasi giliau, sukelia dirginimą ir dar labiau stiprina uždegimą.
Gydymas Vessilen instiliacijomis padeda atkurti pažeistą šlapimo pūslės dangalą ir sumažinti uždegimą
Kaip veikia Vessilen instaliacijos?
Medicinos priemonė Vessilen yra 50 ml sterilus skystis, skirtas instiliacijoms į šlapimo pūslę. Jos sudėtyje yra adelmidrolio ir hialurono rūgšties derinys, skatinantis šlapimo pūslės dangalo vientisumo atkūrimą.
Adelmidrolis, mažindamas uždegiminius procesus, ypač reguliuodamas mastocitų – imuninių ląstelių, ypač labai būdingų intersticiniam cistitui, aktyvumą, mažina gleivinės pažeidimą, šlapimo pūslės dirginimą ir uždegimo progresavimą.
Hialurono rūgštis palaiko šlapimo pūslės dangalo proteoglikanų dengiamąją funkciją ir gerina adelmidrolio jungimąsi prie uždegiminių ląstelių. Adelmidrolis, kontroliuodamas uždegimą, stabdo gleivinės dangalo, taip pat ir hialurono rūgšties suardymą.
Todėl toks sinergistinis dviejų medžiagų veikimas padeda atkurti pažeistą šlapimo pūslės gleivinę ir sumažinti sienelės uždegimą, tuo būdu palengvina simptomus: šlapimo pūslės skausmą, padažnėjusį norą šlapintis, skubumą šlapintis bei pagerina gyvenimo kokybę.Indikacijos
Šlapimo pūslės skausmo sindromas
Intersticinis cistitas
Pasikartojantis bakterinis ar nebakterinis cistitas
Chemoterapijos, spindulinio gydymo sukeltas cistitas
Alerginis cistitas
Šlapimo pūslės disfunkcija dėl nervų pažeidimų (po traumų, insulto, dėl Parkinsono ligos ir kt.)
Šlapimo pūslės gleivinės pažeidimai dėl traumos, ilgalaikės šlapimo pūslės kateterizacijos ir kt. priežasčių.Kaip atliekamos Vessilen instiliacijos?
Instiliacija – tai skysčio, medikamentų suleidimas į šlapimo pūslę per kateterį. Prieš instiliaciją rekomenduojama pasišlapinti, kad šlapimo pūslė ištuštėtų. Suleidus Vessilen, rekomenduojama skystį šlapimo pūslėje išlaikyti 30-60 minučių.
Gydymas Vessilen šalutinio poveikio nesukelia. Instiliacijos nėra skausmingos, tik pačios procedūros metu dėl kateterio įvedimo galite patirti trumpalaikių nemalonių pojūčių.
Kaip dažnai atliekamos Vessilen instiliacijos?
Gydymo pradžioje skiriama viena instiliacija į šlapimo pūslę 1 kartą per savaitę. Atsižvelgiant į simptomų ir uždegimo intensyvumą skiriamos 4-8 instiliacijos kartą į savaitę, vėliau tęsiamas palaikomasis gydymas kartą į mėnesį iki 6 mėnesių.
Cistitas – Sergamumas
Šlapimo takų infekcija (cistitas) nors kartą suserga beveik trečdalis 20-40 metų amžiaus moterų.
Dažniausias šlapimo takų infekcijos sukėlėjas – E.Coli (75-90 proc. atvejų). Rečiau pasitaiko S.Saprophyticus (5-19 proc.) , P.mirabilis, Klebsiella spp., Enterococcus spp. Netipinės šlapimo takų infekcijos sukėlėjai : M.tuberculosis, Candida spp., parazitiniai organizmai. Net 10-15 proc. pacientų, kuriems pasireiškia simptomai, šlapimo pasėlyje bakterijų augimo neaptinkama.
Klinikiniai požymiai – cistitas
Cistitas bei jam būdingi staiga atsiradę simptomai:
- Dažnas šlapinimasis
- Skausmas šlapinantis
- Šlapinimasis po truputį
- Nuolatinis noras šlapintis, net esant tuščiai šlapimo pūslei
- Kraujas šlapime
- Tamsus, drumstas, dvokiantis šlapimas
- Skausmas pilvo apačioje
- Šlapimo pūslės skausmas
Ūmus cistitas.
Nustatyti ūmų cistitą nėra sudėtinga – ligos simptomai būna labai aiškūs. Atlikus šlapimo tyrimą nustatomi būdingi pakitimai: leukocitai, kraujas, bakterijos. Apžiūros metu nustatomas skausmingumas šlapimo pūslės projekcijoje, skausminga šlaplė. Išskyrų iš šlaplės ir pakitusių išskyrų iš makšties paprastai nenustatoma. Jei išskyros nustatomos, papildomai rekomenduojama ginekologo konsultacija.
Lėtinis cistitas dažniausiai būna antrinės kilmės, t.y. infekcija nuolat atsinaujina, dėl įvairių šlapimą išskiriančios sistemos ligų. Paprastai reikalingas išsamus ištyrimas, dėl galimų navikinių susirgimų, šlapimo pūslės akmenligės, šlaplės susiaurėjimo ir kitų patologinių būklių, kurios gali sąlygoti nuolatinį šlapimo susilaikymą. Kai kurioms moterims šią ligą provokuoja lytiniai santykiai.
Cistitas – Gydymas
Nekomplikuotas jis gydomas skiriant antibiotikoterapiją. Kartais gydytojas gali paskirti empirinį gydymą (antimikrobiniais preparatais pagal labiausiai tikėtiną mikroorganizmo jautrumą). Tačiau tais atvejais, kuomet simptomai kartojasi arba gydymas paskirtais medikamentais yra neefektyvus – rekomenduojama antibiotikoterapija pagal šlapimo pasėlio rezultatus.
Toks cistito gydymas vadinamas tiksliniu. Nereikia pamiršti, kad esant šlapimo takų infekcijai ir vartojant antibakterinius medikamentus reikia gausiai gerti. Rekomenduojama išgerti apie du litrus vandens. Jeigu yra išreikštas skausminis sindromas, gydytojas papildomai gali rekomenduoti ir/arba paskirti nesteroidinį vaistą nuo uždegimo.
Svarbu, suvartoti visą rekomenduojamą medikamento dozę. Nepatariama patiems savavališkai vartoti antibiotikų. Netinkamos grupės antibiotikai ne tik nepalengvins simptomų, tačiau paskatins Jūsų organizmo bakterijų atsparumą.
Profilaktinės priemonės
Vartoti daug skysčių, šlapimo takus dezinfekuojančias arbatas (spanguolių, miškauogių, petražolių), nesušalti. Moterims rekomenduojama nenaudoti spermicidinių medžiagų, po kiekvieno lytinio akto apsiplauti; vyrams – lytinių santykių metu naudoti prezervatyvus.